Першим засвідченим пацієнтом, що зазнали лоботомії, став шимпанзе Беки. Про успішну операцію розповів в 1935 р її автор - Джон Фултон (John Fulton), глава кафедри фізіології Єля. Психіатр Антоніу Моніш став активно просувати і практикувати цей метод, за що у 1949 р. отримав нобелівську премію.
Однак ця операція далеко не так однозначна і, в наслідку, від неї відмовилися. Один з основних аргументів проти лоботомії — незворотність дії. Цей же аргумент, до речі, один з основних і у противників смертної кари...
Зараз з'явилося безліч цікавих методів, що дають більш прогресивний і повноцінний результат. При чому — оборотність, як правило, є. Тільки хімічна лоботомія обмежено оборотна.
В ті ж роки і в тій же науковій середовищі з'явився метод впливу на мозок электороимпульсами, розроблений Хосе Дельгадо. Спочатку за допомогою вживлених електродів, а в наслідку — від вживлених радіокерованих імплантантів. Надалі, вже в наш час, він розвинув цю технологію до керування мозком електромагнітними імпульсами безпосередньо, без будь-б то не було хірургічних дій, дистанційно. Правда на дуже невеликих відстанях.
Зовсім недавно набули поширення "електронні наркотики" — засоби впливу на мозок спеціальними аудиосигналами, які можуть вводити людей в різноманітні психічні стани і викликати різні сильні емоції. Цей метод негайно став основою для спекуляцій і електронної онлайн комерції бо поєднання понять "наркотики" і "легальний продаж" тут унікально.
В цілому — зараз основним і перевіреним методом є хіміотерапія психотропними препаратами. Але вже найближчим часом слід очікувати ослаблення позицій хімічної лоботомії і поширення різноманітних комплексних методів вирішення проблеми сильних психічних розладів.