Недостатній вміст йоду в раціоні є причиною розвитку багатьох захворювань. У групу ризику входять особи молодше 30 років: діти, підлітки, молодь дітородного віку, вагітні та матері. Дефіцит йоду в перинатальний період розвитку загрожує плоду дефектами розвитку нервової системи, розумової відсталістю, у важких випадках – кретинізмом. Вже зараз на Землі живе 40 мільйонів людей з таким діагнозом, і щороку ця цифра збільшується на 100 тисяч. Дефіцит йоду так само негативно впливає на розвиток слуху, зору і зорової пам'яті. У таких дітей часто виявляються порушення психіки, для них характерні низька навченість і соціальна адаптація. Вагітність на тлі йододефіциту майже завжди має ускладнення: мертвонародження, викидні, вроджені аномалії і високу дитячу смертність.
Найпоширенішим клінічним проявом дефіциту йоду є ендемічний зоб, у світі страждають більше 700 мільйонів людей. Причиною цієї недуги є йодна недостатність. При нормі надходження цього мікроелемента в організм 100-200 мкг, іноді воно знижується до 20-80 мкг. В результаті щитовидна залоза не може продукувати необхідну кількість гормонів, і реагує на це збільшенням своєї маси. Але крім нестачі йоду, обумовленого чинниками навколишнього середовища, причиною цього захворювання можуть стати неповноцінне харчування, дефіцит вітамінів, надлишок мінеральних солей в їжі, нестача селену, цинку, брому і кобальту. Так само не останнє значення має спадковий фактор.
Як же розпізнати йододефіцит? Тривожними симптомами можуть виступати швидка стомлюваність, млявість, апатичність, погіршення пам'яті і зниження емоційного тонусу. Шкіра у хворих ставати суха і бліда, волосся тьмяніють і втрачають колишній блиск. Відчувається постійний холод і бажання одягнутися якомога тепліше. Якщо ви помітили за собою подібні симптоми, але не хочете раніше часу поспішати до лікаря, проведіть такий експеримент: на шкірі зап'ястя йодом намалюйте сітку. Якщо вона буде видно через добу, то ваші побоювання марні. Якщо ж пропаде протягом години – то поспішайте до ендокринолога.
Як всім добре відомо, що захворювання легше запобігти, ніж лікувати його. Профілактика ендемічного зобу є вживання в їжу йодованих продуктів, або ж природних джерел цього мікроелемента: риби, мідій, креветок, кальмарів, морської капусти, гречаної крупи, волоських горіхів. Описані методи профілактики будуть корисні всім, навіть абсолютно здоровим людям. Будьте здорові!