Може так статися, що ви побачите людину, якій необхідно надати першу допомогу. У цій статті ви можете дізнатися, як це зробити.
Перевірка небезпеки.
Якщо ви побачили лежачого людини на підлозі, не поспішайте підбігати до нього для надання йому необхідної допомоги. Справа в тому, що вам теж може загрожувати небезпека, тому що ви не знаєте точно, що сталося з людиною. Може він потрапив під обірвані електричні дроти або став жертвою загазованості приміщення. Тому, спочатку озирніться, чи не загрожує вам небезпека, тому що ви самі можете стати другою людиною, яким буде необхідна допомога, але може так статися, що в цей момент не знайдеться людини, хто б вам її надав. Так що, якщо є реальна загроза вашому життю, найкраще буде викликати професіоналів. Якщо ж немає загрози вашому життю або це сталося на ваших очах можна приступити до надання людині першої допомоги.
Відповідна реакція.
Першим ділом потрібно дізнатися, в свідомості знаходиться людина чи ні. Для цього беремо людину за руку і сильно сдавив його долоню, поплескуючи по плечу, задаємо прості питання, типу, як його звуть і чує він вас чи ні. Якщо немає відповідної реакції, перевіряємо на наявність переломів або синців. Після цього згинаємо ближню до вас ногу в коліні, а ближню руку кладемо на груди, зігнувши в лікті. Потім взявши однією рукою за стегно зігнутої ноги, а інший за плече акуратно перевертаємо людини на бік.
Дихальні шляхи.
Після того, як ви повернули людину на бік, до речі, це робиться для того, щоб, будучи без свідомості він не ковтнув мову, перевіряємо його дихальні шляхи, обережно нахилившись через нього, не натискаючи своєю вагою, і заглядаємо в рот людини на наявність сторонніх предметів. Це може бути що завгодно, наприклад залишки їжі, з-за яких сталася зупинка дихання. Якщо є такі, то акуратно витягуємо їх, намагаючись не проштовхнути в глиб глотки.
Дихання.
Наступний крок – це перевірка дихання. Для цього вам необхідно нахилитися над потерпілим, вухом наблизившись до його дихальним шляхам, одночасно докласти свою руку до грудей людини. Якщо є дихання, ви почуєте його і відчуєте скорочення грудної клітини. Також можна прикласти дзеркало або тильну сторону долоні, на якій є чутливі волоски, завдяки яким ви і відчуєте дихання людини. Якщо ж, дихання, на жаль, немає, то негайно приступаємо до наступного кроку надання першої допомоги – це штучне дихання.
Штучне дихання.
Для виконання процедури штучного дихання вам необхідно перевернути людину назад на спину. Після цього відкидаємо голову потерпілого назад для того, щоб поліпшити прохід повітря в легені і злегка піднімаємо нижню щелепу.
Слідкуйте за тим, щоб язик не западав і не перекривав дихання. Отже, приступаємо до надання першої допомоги допомогою штучного дихання. Робимо п'ять вдихів в легені людини, стежачи за тим, щоб повітря потрапляв в саме в легені. Справа в тому, що якщо не повністю відкинути голову назад, повітря, який ви будете вдихати, може потрапити по стравоходу в шлунок і наповнити його, а природний рефлекс змусить спорожнити його. Згодом вам доведеться знову перевертати людини на бік, для того, щоб очистити його рот від блювотних мас, так і самим потім буде неприємно робити штучне дихання. Так що при виконанні вдихів, стежимо за тим, щоб грудна клітка піднімалася при кожному вашому вдиху. Потім знову перевіряємо дихання. Якщо дихання не з'явилось, перевіряємо пульс, приклавши кінчики вказівного і середнього пальців до сонної артерії, яка проходить з обох сторін щитовидної залози ( кадика ). Якщо пульс є, а дихання немає, то продовжуємо робити штучне дихання, роблячи по 15 вдихів з перервами на перевірку дихання і пульсу до тих пір, поки не з'явиться дихання або не пропаде пульс. Як тільки зник пульс, приступаємо до проведення серцево-легеневої реанімації.
Серцево-легенева реанімація.
Після того, як зник пульс, негайно приступаємо до виконання процедури, яка називається серцево-легенева реанімація. Для цього вам потрібно виміряти область на грудній клітці, на яку ви будете робити натискання, попередньо звільнивши її від верхнього одягу або сторонніх предметів. Після чого прикладаємо два пальці до сонячного сплетіння, а поруч ставимо основа долоні правої руки, ліву руку кладемо поверх правої, схрестивши пальці обох рук для міцності, або обхоплюємо зап'ясті правої руки лівої. Руки можна ставити по зручності, в залежності від того, ви правша чи лівша.
Тепер можна виконувати натискання. Важливо знати, що натискання треба робити обережно, не пошкодивши грудної клітини, 5-6 сантиметрів дорослій людині і 3-4 дітям. Робимо 15 надавлювань і 2 вдихи за 30 секунд, після чого перевіряємо пульс. Якщо пульс не з'явився, продовжуємо виконувати натискання до тих пір, поки не з'явиться пульс або ви не виб'єтеся з сил. З'явився пульс, перевіряємо дихання, якщо є пульс, а дихання немає, то виконуємо тільки штучне дихання. Після того як з'явиться дихання, перевертаємо людини на бік і залишивши його в такому положенні, викликаємо професіоналів. Швидко повертаємося і стежимо за станом потерпілого.
Висновок.
Є випадок, коли один хлопець підтримував життєдіяльність людині допомогою серцево-легеневої реанімації протягом 3 годин не перестаючи, поки інший вів автомобіль до найближчої лікарні. Постраждалий вижив, а той хлопець не міг стояти на своїх ногах від безсилля.
Надавати чи не надавати допомогу потерпілому – це ваша особиста справа, вас за це ніхто не засудить, але якщо ви пройдете повз людину, якій буде потрібна ваша допомога, пам'ятайте тільки одне – робіть так, як хотіли б щоб надходили