Приступ мігрені хоча б один раз в житті переносять 70 відсотків людей. Одних такі багатогодинні головні болі відвідують кілька разів на рік, інших, менш щасливих - кілька разів на місяць, а то й частіше. У будь-якому випадку, якщо напад мігрені для вас - знайома ситуація, ви повинні бути у всеозброєнні, щоб з ним справитися.
Як правило, головний біль при мігрені починається не відразу. Приступу може передувати загальна слабкість, відчуття розбитості. У кого-то миготять перед очима спалахи світла, з'являється оніміння або слабкість в руках, ногах, порушення мови. Відчувши звичні для вас провісники нападу, перевірте наявність знеболюючих препаратів. Приймати ліки на цьому етапі не варто, так як напад на цьому може і закінчитися, і голова зовсім не заболить. Якщо є можливість, припиніть роботу, відчуйте, ляжте або зручно сядьте, розслабтеся. Можна зробити вправи на релаксацію: зняття м'язової напруги сприяє ослабленню або припинення болю. Сон часто допомагає перервати напад мігрені, так що, якщо вдасться подрімати, буде ще краще.
При появі головного болю необхідно відразу ж прийняти знеболююче.
У одного і того ж людини напади головного болю при мігрені можуть відрізнятися за інтенсивністю. Тому у вашому арсеналі має бути кілька засобів для купірування головного болю.
При легкого болю допоможе парацетамол. Це найбезпечніший і до того ж доступний за ціною анальгетик. Разова доза парацетамолу для дорослої людини - 1-2 таблетки по 500 мг. При необхідності прийом можна повторити через чотири години. Для швидкого купірування болю гарні розчинні препарати парацетамолу: панадол, еффералган.
Важливо пам'ятати, що парацетамол не сполучається з алкоголем.
Помірний головний біль можна зняти за допомогою НПЗЗ - нестероїдних протизапальних препаратів. З препаратів цієї групи зверніть увагу на швидкодіючі лікарські форми, такі як нурофен ультракап, ксефокам рапід або Раптен рапід. Якщо напад супроводжується блювотою, НПЗЗ можна іспользорвать у вигляді ректальних свічок. У формі свічок випускаються нурофен, диклофенак, кетонал. Не можна використовувати НПЗЗ людям, що страждають на виразкову хворобу шлунка і 12-палої кишки в стадії загострення, через ризик кровотеч. Ректальні свічки протипоказані при геморої та інших захворюваннях прямої кишки.
При важкому приступі мігрені використовуються власне протимігренозними препарати. Це суматриптан, нараміг, зоміг, релпакс.
Ці препарати досить дорогі. Вони впливають безпосередньо на механізм розвитку мігренозних болів. Препарати цієї групи не тільки знімають головний біль, але і можуть запобігти ускладненням мігрені. Тріптани представлені на ринку у вигляді таблеток, розчинів для ін'єкцій і назальних спреїв. Ін'єкції - інструмент лікаря швидкої допомоги, а ось спрей може допомогти в ситуації, коли напади мігрені супроводжуються блювотою.
Найдоступніший за ціною з цієї групи препаратів - Сумамігрен (Амігренін, імігран). Всі інші препарати дорожчі, але і більш ефективні, у них менше побічних дій. Препарати групи триптанов викликають звуження судин, тому їх не можна використовувати людям, що страждають на ішемічну хворобу серця або тяжкою нирковою недостатністю.
Якщо напад мігрені супроводжується тяжкою блювотою, або ви не можете самостійно зняти головний біль до терпимого рівня, це привід для виклику швидкої допомоги. Також не зайве знати, що при важкому нападі мігрені ви маєте право на лікарняний лист. Якщо ви відчуваєте себе дуже погано, викличте, будь ласка, вашого дільничного лікаря, і він зможе звільнити вас від роботи на період нападу.
Наостанок варто нагадати, що ця стаття ні в якому разі не замінить лікарської консультації. Якщо ви страждаєте на мігрень, вам абсолютно необхідно спостереження невролога. Всі перераховані вище препарати мають свої протипоказання і побічні дії, причому деякі з них досить серйозні. Тому лікування при мігрені необхідно обговорювати зі своїм лікуючим лікарем. Необгрунтований безконтрольний прийом препаратів може привести до загострення супутніх захворювань або до трансформації мігрені в щоденну головний біль, яка погано лікується.
Бажаю вам взаєморозуміння з вашим лікарем і гарного самопочуття!