Дбайливий батько завжди звертає увагу на здоров'я своїх діток. Часто ми покладаємося на думку лікарів і це, безумовно, правильно. Але будь-який лікар насамперед поцікавиться якраз у батьків, чи є які-небудь тривожні "дзвіночки", які сигналізують про неблагополуччя в стані здоров'я дитини.
У моїй статті мова піде про дуже поширеному діагнозі "плоско-вальгусна деформація стопи". Що це таке? Візуально таку патологію може помітити навіть самий люблячий батько. Попросіть свою дитину встати спиною до Вас і поставити стопи рівно, паралельно один одному. Якщо п'яткова кістка не відхилена і можна провести умовну пряму лінію від коліна до підлоги - все в порядку! А якщо Вам здалося, що п'ята на одній або обох ніжках відхилена - бігом до лікаря. При цьому слід звернути увагу, куди саме звернена п'ята - якщо всередину - це O-образна деформація стопи, якщо назовні - Х-подібна. Ось при Х-подібному зміні якраз і ставиться діагноз "плоско-вальгусна деформація стопи". Лікар-ортопед визначить ступінь даної патології і найкращу стратегію лікування. Поки стопа росте, все можна виправити або хоча б мінімізувати можливі ризики до мінімуму. Часто доводиться чути таку думку батьків: "у нас у тата такі ж ноги, це просто спадковість". Це, звичайно, спадковість, але не привід для бездіяльності. Запитайте у тата, чи турбують його болю в суглобах (гомілковостопному, колінному, тазостегновому). Напевно почуєте ствердну відповідь. Справа в тому, що здорова стопа виконує дуже важливу функцію в організмі - завдяки правильно сформованим склепіння (поздовжньому і поперечному) ударне навантаження при ходьбі як би "гаситься". А що відбувається, якщо у нас немає такого природного амортизатора ?. Ми при кожному кроці отримуємо удар по зонам- "мішенях" - суглобам і хребту. Думаю, наслідки відомі всім - больові відчуття, дискомфорт при найменших навантаженнях на опорно-руховий апарат.
Отже, підіб'ємо підсумок: дуже важливо вчасно звернути увагу на найменші зміни в формуванні стопи дитини. При необхідності, негайно відвідайте лікаря-ортопеда і строго виконуйте всі його рекомендації. Найчастіше це фізіотерапія, масаж стоп і ЛФК. Правильно підбирайте взуття дитині. Можливо, лікар порекомендує носіння спеціальних устілок. Не засмучуйтесь! Ваші зусилля не будуть марними. Головне, вчасно помітити недугу і почати адекватну терапію.