Хропіння - це звук, що виникає під час вібрації м'якого неба , при проходженні повітря через гортаноглотка .
Прийнято вважати , що хропіння шкодить тільки оточуючим людям , порушуючи їх сон. Але дослідження показали , що він ще більш шкідливий для самого « хропе ». У таких людей порушується сон , розвивається хронічне недосипання . Це призводить до розвитку незворотних змін в головному мозку. Чому хропіння виникає саме у сні?
Під час сну м'яке піднебіння опускається вниз і дихальний просвіт звужується. Цьому сприяє і поза, в якій засинає чоловік. Так , в положенні на спині , м'яке небо ще більше опускається , що і сприяє виникненню такого звуку.
Інші причини хропіння :
• перешкоди носовому подиху (хронічний риніт , викривлена перегородка носа);
• особливості розвитку дихальних шляхів ( подовжене м'яке небо) ;
• великі мигдалини ;
• ожиріння .
Чим може бути небезпечний хропіння ?
Під час сну , тканини навколишні дихальний просвіт , можуть повністю спадаться . Відповідно припиняється вентиляція легенів , знижується насичення крові киснем і головний мозок недоотримує кисень. Таке явище називається синдромом обструктивного апное сну.
Кількість приступів за одну ніч може бути більше 300. Люди з нападами апное сонливі в денний час , у них знижується уважність , реакція , інтелект , пам'ять. Вони часто є « винуватцями » ДТП .
Крім того , хронічне кисневе голодування мозку схиляє розвитку артеріальної гіпертензії , інсульту , інфаркту міокарда.
діагностика хропіння
Діагностика зазвичай не викликає труднощів. Хворим показана консультація невролога і ЛОР- лікаря . Для вивчення функцій легень , серця і мозку під час сну , використовують метод полісомнографії .
Інший метод діагностики - комп'ютерна пульсоксиметрія - проводиться вдома самим хворим за допомогою приладу надівається на палець. Даний метод дозволяє протягом тривалого часу визначати вміст кисню в крові. Це дозволяє виявити порушення вентиляції легенів під час сну.
лікування хропіння
Методика лікування залежить від причин хропіння. Якщо причина полягає в аденоидах носа або викривленні його перегородки , що часто буває у дітей , то видаляють поліпи і випрямляють носову перегородку . Якщо причина криється в ожирінні , то коректують масу тіла.
Хірургічні методи лікування використовують для видалення надлишку тканин перешкоджають нормальному диханню. Наприклад , при подовженому язичку м'якого піднебіння , збільшених мигдалинах. Слід зазначити , що хірургічні методи лікування не завжди ефективні на 100 %. Тому важливо комплексне обстеження хворих для виявлення всіх причинних факторів хропіння та їх корекції .